Hafİf Kültürlü Eğlencelİk Muhabbet

Burada izlemekten, dinlemekten ve okumaktan hoşlandığım kültür-sanat ürünleri ve eğlencelik şeyleri paylaşıyorum. Filmler, albümler, dergiler, kitaplar, diziler, animeler, oyunlar vb. gibi pek çok şey hakkında tamamen öznel yorumlarımı incelemelerimi sadece yazmak istediğim için yazıyorum.

Yazarların İlginç Yönleri 14/09/2010

Büyük Yazarların Gizli Hayatları

Büyük Yazarların Gizli Hayatları

NTV’nin sitesinde Büyük Yazarların Gizli Hayatları adlı bir kitabın tanıtımını gördüm. Bir de Lord Byron kaç kadın ve erkekle yattı, diye merak uyandıran bir başlık atmışlar ki yazıya bakmadan edemedim. Domingo Yayınları’ndan çıkan “Büyük Yazarların Gizli Hayatları”nde Robert Schnakenberg, kitabın adından da anlaşıldığı gibi okuduğumuz, sevdiğimiz pek çok büyük yazarın tuhaf yönlerini, sırların derlemiş. İlk görüşte kapağıyla, insanda merak uyandıran başlıklarıyla kitap oldukça ilgi çekici duruyordu ama sonra “yazarların gizli hayatları” adı aklıma takıldı.

Yazarların hayatları, kişilikleri özellikle edebiyat tarihçileri, kuramcıları ve eleştirmenleri için önemli bir alan. Bir yazarın eserlerinin anlaşılması, tahlil edilmesi için yazarın yaşamını ve karakterini de iyi anlamak gerekir. Ancak okuyucular için yazarın hayatını ya da bu kitapta olduğu gibi tuhaf yanlarını bilmeye gerçekten gerek var mı? Tamam ünlü kişiler hakkındaki ilginç ve tuhaf bilgiler insanda merak uyandırıyor; özellikle yazarların farklı yönlerini öğrendikçe kitaplarına başka bir gözle yaklaşabiliriz. Ancak yazarlar  kitaplarında özel bir dünya yaratıyor ve bana öyle geliyor ki yazar hakkında öğrendiklerimiz kitabın büyüsünü bozuyor. Kitap okurken aslında kendimizi yazarın ellerine bırakıyoruz, o bizi gezdiriyor, duygulandırıyor, düşündürüyor vb. (Buraya kitapların ne gibi yararları olduğuna dair bir sürü klişe fiil ekleyebilirsiniz.). Yazar hakkında bir şeyler öğrendikçe sanki kitaptan uzaklaşıyoruz; yazar kitapla aramıza girmeye başlıyor. En azından ben ara sıra kitabı yazarla beraber okuyormuş gibi hissediyorum. Tersi de olabilir tabii ki, bir aydınlanma yaşayıp yazarı daha iyi anlayarak kitaplardan çok daha fazla keyif alınabilir.

Kitabın tanıtımının insanda büyük bir merak uyandırdığı inkâr edilemez ama bir magazin havası da var sanki.  Kitap, dünyanın en gereksiz yazın alanı olan magazini (bence) entelektüellere uyarlamak amacıyla oluşturulmuş gibi… Tabii okumadan bilemeyiz ama kapağı ve flaş başlıkları ile öyle bir hava oluşturulmuş. Lord Byron hangi barda kiminle basıldı! Flaş flaş flaş!  Şaka bir yana yazarların garipliklerini merak ediyorsanız hemen bir kitapçıya gidip merakınızı giderebilirsiniz. Kitap güzelse incelemesini yazıp yollarsınız artık. Ben okuyup okumamaya henüz karar vermedim; açıkçası en sevdiğim yazarlardan Hemingway’in ne haltlar karıştırdığını bilmek istediğimden emin değilim. O yüzden yakındaki kitap fuarını bekleyeceğim.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s