Hafİf Kültürlü Eğlencelİk Muhabbet

Burada izlemekten, dinlemekten ve okumaktan hoşlandığım kültür-sanat ürünleri ve eğlencelik şeyleri paylaşıyorum. Filmler, albümler, dergiler, kitaplar, diziler, animeler, oyunlar vb. gibi pek çok şey hakkında tamamen öznel yorumlarımı incelemelerimi sadece yazmak istediğim için yazıyorum.

Nodame Cantabile 28/07/2010

Nodame Cantabile

Nodame Cantabile

Anime ile Naruto sayesinde tanıştıktan sonra başka nasıl animeler var, diyerek araştırmaya başladım. Animelerin konularına, çeşitli sitelerden aldıkları puanlara, izleyenlerin yorumlarına bakıp bir ön eleme yapıyordum. Daha sonra 2-3 bölüm indirip sezon ya da sezonların kalan bölümlerini izleyip izlemeyeceğime karar veriyordum. Naruto’dan sonra yaptığım bu araştırmalar hem anime bilgime büyük katkı yaptı hem de bana hitap edecek türde animeleri nasıl bulacağımı öğrenmemi sağladı. Naruto’nun akabinde indirip izlemeye karar verdiğim iki anime bulunuyordu. Bunlardan Death NoTe’u tanıttım şimdi sıra Nodame Cantabile’ye geldi.

Nodame klasik müzik çalışan konservatuar öğrencileri hakkında müzikle iç içe, sevimli, komik, eğlenceli bir anime. Nodame Cantabile’nin hikayesi seyircinin heyecanını zirveye taşıyan düğümlere, dönüm noktalarına sahip değil ama Nodame ve Chiaki adlı iki gencin müzik tutkularını akıcı ve rahat bir anlatımla sunuyor.  Karakterlerin müzikle olan ilişkilerini, hayatlarındaki değişmeleri anlatan Nodame Cantabile, biraz komedi ve biraz da romantizmle keyifli bir seyir sunuyor.

Karakterler

Karakterler Nodame Cantabile’nin en iyi olduğu yanı. Tüm karakterler kendini sevdirmeyi başarıyor. Özellikle Nodame karakteri doğal, neşeli, komik ,dağınık ve çocuksu haliyle insanı eğlendiriyor. Nodame’nin müzikle olan ilişkisi de diğer karakterlerden oldukça farklıdır. Hırslı değildir, piyanoyu tümüyle hissederek çalar. Ancak kendini fazla kaptırdığı için çalış tekniği dengesizdir. Gene de doğal yeteneği ve çarlarken dinleyicide uyandırdığı duygularla dikkat çeker.

Nodame Cantabile’nin diğer önemli karakteri ise Chiaki’dir. Chiaki piyano ve kemanı çok iyi çalmakla beraber mükemmel bir müzik kulağına sahiptir ve bir virtüöz değil orkestra şefi olmak istemektedir. Chiaki Nodame’nin aksine soğuk (cool da diyebiliriz), kendinden emin, titiz, mükemmeliyetçi  ve çoğunlukla da ukaladır.

Nodame ve Chiaki ikilisinin müzikle dolu hayatları kesişir ve gelişen ilişkileri hem kendilerini hem de hayatlarını değiştirir. Nodame daha ilk bölümlerden Chiaki’ye olan aşkını dile getirir ama Chiaki burnundan kıl aldırmaz. İkisi arasındaki dostlukla aşk arasında gidip gelen ilişki kimi zaman romantik kimi zaman da oldukça komik sahnelerin oluşmasını sağlıyor.

Nodame ve Chiaki’nin etrafında tabii ki müzikle ilgili pek çok karakter var ve her birinin müzikle ilgili tutkuları, sorunları vb. farklı. Kimisi alanında en iyi olmaya çalışırken, kimisi de bursunu devam ettirebilmek için müzik yarışması kazanmaya çalışıyor.

Müzik

Nodame’nin açılış ve kapanış parçalarından çok her bölümde klasik müziğin nasıl kullanıldığı üzerinde durmak gerekir.  Nodame Cantabile’de müzik tutkusu, müziğin insanda uyandırdığı duygular seyirciye çok güzel aktarılıyor. Karakterlerin çaldıkları eserler, dinledikleri konserler karşısındaki duyguları, karakterin içses aracılığı ile seyirciyle paylaşılıyor. Nodame’yi izlerken siz de müziğin etkisine kapılıyorsunuz. Klasik müzik severler zaten Nodame’ye bayılacaklardır. Klasik müzikle haşır neşirliği olmayanlar da Nodame’yi izlerken klasik müziğin etkileyiciliğini, insanda uyandırdığı duyguları hissedeceklerdir.

Animasyon

Nodame’nin animasyonu ve çizimleri çok başarılı ve istikrarlı. Bölümlerin çeşitli animasyon ekipleri tarafından yapılan Naruto’nun değişken stilinin aksine Nodame üç sezonda da kalitesinden ve tarzından ödün vermiyor hatta daha da iyiye gidiyor. Özellikle 2. ve 3. sezonda karakterler bir müzik aleti çalarken ellerini gösteren yakın plan sahneler çok başarılı. Esprili sahneler de, hem sevimli hem de komik yüz ifadeleri, ek yazılar ve vücut hareketleriyle desteleniyor.

Altyazı – Fansub Grupları

Nodame’nin ilk sezonunu dört farklı fansub grubundan takip ettim çünkü iyi olduğunu bildiğim gruplar oldukça yavaş ilerliyordu. C1, Frozen-Bite, Hard Gay Fansubs ve A-Keep fansub grupları içinde Frozen-Byte’ın çeviri kalitesi en iyisidir. Ancak A-Keep’in de görüntü kalitesi daha güzel. Yanlış anlaşılmasın A-Keep başarılı bir gruptur ve çevirisi de iyidir. Sadece Frozen Byte’ın cümleleri, ifadeleri daha akıcı ve güzel. Hem kaliteli bir çeviri hem de daha yüksek çözünürlükte bir görüntü derseniz A-Keep’i tercih edebilirsiniz.

İkinci sezon Nodame Cantabile Pasir- Hen’de ise tartışmasız Keep-ANBU fansubs en iyisi. ANBU fansubs zaten kendini ispatlamış kaliteli bir gruptur. A-Keep ile ortaklaşa çevirileri gayet başarılı.

Son sezon olan Nodame Finale’de fazla seçenek bulunmuyor. Frostii’nin çevirisi ve sunduğu görüntü kaliteli. MDAN ve Rakuen grupları da mevcut ama bunları denemedim.

Keyifli, izlerken insanı rahatlatan,  gülümseten bir anime için Nodame Cantabile’den daha iyisini bulmanız biraz zor. Nodame, anime veritabanı sitesi Anidb’de de tüm anime türleri içinde en çok oy alan ve en yüksek puana sahip animelerden biri. Hani kimi kitapların bitmesini istemezsiniz ya; Nodame Cantabile de öyle bir anime.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s